Facebook Habercilik Projesini Tanıttı

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri`nde yapılan başkanlık seçimleri sırasında Facebook üzerinde yayılan yalan haberler nedeniyle hedef tahtasında yer alan Facebook, yalan haberleri önlemeye yönelik “Habercilik Projesi” ile ilgili projesini başlattığını duyurdu.

Facebook Ürün Direktörü Fidji Simo tarafından yapılan yazılı açıklamada, Facebook üyelerinin haberleri paylaşmak ve tartışmak konusunda çok istekli olduğunu, kullanıcıları için sağlıklı bir ortamı oluşturmanın ise kendilerinin görevi olduğunu söyledi.

Fidji Simo “Bugün, Facebook ve basın sektörü arasındaki bağları güçlendirmek için yeni bir program tanıtıyoruz. Haber kuruluşlarıyla ortaklığımızı ileriye taşımak adına yayıncı ve eğitimcilerle yeni ürünlerin geliştirilmesinde iş birliği yaparak dijital çağda insanların doğru bilgilendirilmesine nasıl katkı sağlayabileceğimiz üzerinde çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Facebook Habercilik Projesi ile ilgili  temel bazı amaçları bulunduğunu belirten Simo, bunların başında; Facebook sosyal ağ haber ürünlerinin geliştirilmesi, gazetecilere yönelik eğitim ve kullanıcılara yönelik eğitim olduğunu belirtti.

Simo, Facebook mühendislerinin ev sahipliğinde basın kuruluşlarıyla düzenli olarak toplantılar (hackathon) düzenleneceğini kaydetti.

 

Tags:

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply